slide_1.jpg
Drukāt

Futbola vēsture

Spēles, kas apgrozās ap bumbas speršanu, ir bijušas spēlētas daudzās valstīs viscaur vēsturē. Saskaņā arFIFA: "visagrākais spēles veids, par kuru ir zinātniski pierādījumi, bija tieši šīs prasmīgās tehnikas vingrinājumu iepazīšana tālajā 2. un 3. gadsimtā p.m.ē.Ķīnā(cudžuspēle)."Dažādi futbola veidi tika spēlētividuslaiku Eiropā, taču noteikumi ļoti atšķīrās abosk periodos un vietās.

Mūsdienu futbola noteikumi parādījās 19. gadsimta vidū, kā pūliņi standartizēt plašos futbola dažādos veidus, kurus spēlēja Anglijas skolās.

Kembridžas noteikumi, pirmoreiz izmantotiKembridžas Universitātē1848. gadā, īpaši ietekmēja nākošo noteikumu attīstībā, ieskaitot futbolu. Kembridžas noteikumus uzrakstījaTrīsvienības koledžā, Kembridžāpavaldības sanāksmē tās pārstāvji noEtonas, Herovas,Ragbijas,VinčesterasunŠrūsberijasskolām. Tie netika vispārēji pieņemti. 1850. gadu laikā daudzi klubi, kuri nesaistījās ar skolām vai universitātēm veidojās visā angliski runājošajā pasaulē, lai spēlētu dažādus futbola veidus. Daži nāca klajā ar saviem atšķirīgajiem noteikumiem, jo īpašiŠefīldas futbola klubs, kuru izveidoja bijušie privātskolas skolnieki 1857. gadā,kura rezultātā veidojāsŠefīldas FA1867. gadā. 1862. gadāDžons Čārlzs TringsnoApingemas skolasarī izdomāja ietekmīgu daudzumu noteikumu.]

Visi šie centieni veicinājaFutbola Asociācijasizveidi (FA) 1863. gadā, kuras pirmā sanāksme notika 1863. gada 26. oktobra rītāBrīvmūrnieku krodziņāLielajā Karalienes ielā,Londonā. Vienīgā skola, kas tika pārstāvēta šajā gadījumā bijaČārterhausas skola. Brīvmūrnieku krodziņš bija tikšanās vieta vēl piecām sanāksmēm starp oktobri un decembri, kuras galu galā izveidoja pirmo visaptverošu noteikumu kopumu. Pēdējā sanāksmē pirmais FA mantzinis, komisijas pārstāvis noBlekhītas, atsauca savu klubu no FA dēļ divu projekta noteikumu aizvākšanas iepriekšējās sanāksmēs, pirmais, kas ļāva skriet ar bumbu rokā, un otrais, traucēt skrējienu ar spērienu pa kājas lielu (sišana pretiniekam pa apakšstilbu), paklupināšana un turēšana. Citi angļu regbija futbola klubi sekoja šim piemēram un nepievienojās FA, vai pēc tam atstāja FA un tā vietā, kas 1871. gadā izveidojaRegbija Futbola savienību. Vienpadsmit atlikušo klubi, zemEbenezera Koba Morleija uzraudzības, devās ratificēt oriģinālos trīspadsmit spēles noteikumus.Šie noteikumi iekļāva bumbu apstrādes ar "zīmēm" un vārtu pārlikņa neesamības noteikumus, kas padarīja tos ļoti līdzīgusViktorijas futbola noteikumiem, kuri tika izstrādāti tajā laikā Austrālijā. Šefīldas FA spēlēja pēc saviem noteikumiem līdz 1870. gadiem, kad FA absorbēja dažus no tās noteikumiem, kamēr tur bija maza starpība starp spēlēm.

Spēles likumus pašlaik nosaka arStarptautiskā Futbola asociācijas valde(IFAB). Valde tika izveidota 1886. gadāpēc Futbola Asociācijas,Skotijas Futbola asociācijas,Velsas Futbola asociācijasunĪrijas Futbola asociācijassanāksmesMančestrā. Pasaules vecākās futbola sacensības irFA kausaizcīņa, kuru izveidoja Č. V. Alkoks un tajā ir sacentušās angļu komandas kopš 1872. gada. Pirmā oficiālā starptautiskā futbola spēlenotika 1872. gadā starp Skotiju un AnglijuGlāzgovā, atkal Č. V. Alkoka dēļ. Anglija ir mājvieta pasaulē pirmajaifutbola līgai, kuru 1888. gadāBirmingemādibinājaBirmingemas "Aston Villa"direktorsViljams Makgregors.Oriģinālais formāts ietvēra 12 klubus no Anglijas vidienes un Ziemeļanglijas. Fédération Internationale de Football Association (FIFA), starptautiskā futbola organizācija, tika izveidotaParīzē1904. gadā un paziņoja, ka tie ievēros Futbola Asociācijas spēles likumus.Starptautisko spēļu pieaugušā popularitāte noveda pie FIFA pārstāvju uzņemšanasStarptautiskajā Futbola asociācijas valdē1913. gadā. Valde pašlaik sastāv no četriem FIFA pārstāvjiem un viena pārstāvja no katras no četrām britu asociācijām.

Mūsdienās futbolu profesionālā līmenī spēlē visā pasaulē. Miljoniem cilvēku regulāri dodas uz stadioniem, lai sekotu līdzi savas iecienītākās komandas spēlēm,ko vēl vairāki dara, vērojot spēles televīzijā. Ļoti daudz cilvēku nodarbojas ar futbolu arī amatieru līmenī. Saskaņā ar pētījumu, ko FIFA publicējusi 2001. gadā, vairāk nekā 240 miljoni cilvēku regulāri spēlē futbolu vairāk nekā 200 valstīs visā pasaulē. Tā vienkāršie noteikumi un minimālās papildpiederumu prasības bez šaubām palielina futbola izplatību un popularitāti.

Daudzās pasaules vietās futbols liek atdzimt kaislībām, un tam ir nozīmīga lomafanu, vietējo kopienu un pat nāciju dzīvēs; turklāt tas tiek bieži dēvēts par vispopulārāko sporta veidu pasaulē.ESPNizplatīja apgalvojumus par to, kaKotdivuāras futbola izlasepalīdzēja nodrošināt pamieru valsts pilsoņu karam 2005. gadā. Savukārt, futbols tiek plaši uzskatīts par galīgo tiešo izraisītājufutbola karam1969. gadā jūnijā starpSalvadoruunHondurasu. Sporta veids arī saasināja spriedziDienvidslāvijas karusākumā 1990. gados, kad mačs starpZagrebas "Dinamo"unBelgradas "Red Star" pārvērtās nemieros 1990. gada martā.

Kontakti

Juridiskā adrese: Gaujas iela 30, Ādaži,
Ādažu novads, LV-2164
 
Sporta skolas direktore                
Dagnija Puķīte                  
Tālr. 27746508            
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
 
Sporta skolas direktores vietniece    
Ieva Bērziņa       
Tālr. 27746508                
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
 
Sporta skolas lietvedības sekretāre
Kristīne Ludiņa
Tālr. 27746508                
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Apmeklējumu laiki:

Pieteikties apmeklējumam pa tālruni 27746508 (darba dienās)

Nodarbības visiem sporta veidiem notiek Ādažu sporta centrā.

 

 

 

 

Sporta skolas administrācija nenes atbildību par sociālajos tīklos publicētās informācijas patiesumu, kura saistīta ar mūsu skolas izglītojamo sacensību rezultātu publicēšanu un foto izmantošanu. Uzņemamies pilnu atbildību tikai par mūsu oficiālās mājas lapas www.pbjss.lv un www.adazi.lv  publicēto informāciju, sacensību rezultātiem un ievietotajiem fotoattēliem. Paziņojam, ka sporta skolai nav sava profila mājas lapā www.facebook.com